سناریویی که از آن بوی جنگ و خون می آید

34 +
Source: Youtube

در روزهای اخیر برخی از اقدامات و تبلیغات جنگی سران حکومت عربستان سعودی علیه رژیم جمهوری اسلامی، نگرانی از برپایی جنگی دیگر در خاورمیانه را دامن زده است. این نگرانی ها بعد از آن شدت پیدا کردند که روز شنبه ۱۳ آبان ماه برابر با ۴ نوامبر رسانه‌های عربستان سعودی اعلام کردند که پدافند نیروی هوایی این کشور یک موشک بالستیک را در حوالی فرودگاه ریاض رد‌ گیری و منهدم کرده است. بعد از اعلام این خبر، "محمد بن سلمان"، ولیعهد عربستان سعودی در گفتگوی تلفنی با وزیر خارجه بریتانیا رژیم جمهوری اسلامی ایران را عامل اقدام نظامی مستقیم علیه عربستان معرفی کرده و اظهار داشته، عمل رژیم حاکم بر ایران مبنی بر "تسلیح موشکی حوثی‌ها در یمن می‌تواند اقدام جنگی محسوب شود". دونالد ترامپ نیز در روز یکشنبه، پرتاب موشک از یمن به عربستان، را کار رژیم اسلامی ایران دانست و افزود که سیستم ‌های آمریکایی مستقر در عربستان سعودی این موشک را ساقط کرده‌اند. بدنبال آن ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی روز دو شنبه ۱۵ آبان ماه طی بیانیه ای "نقش رژیم جمهوری اسلامی در ارتباط با پرتاب این موشک را " یک تعرض فاحش نظامی تعبیر کرد که می تواند عملی جنگی علیه پادشاهی عربستان سعودی تلقی شود." "فرماندهی ائتلاف همچنین تاکید می کند که پادشاهی عربستان حق پاسخگویی به ایران در زمان و شکل مناسب را محفوظ می دارد".

متعاقب موضع گیری های حکومت عربستان و ائتلاف تحت رهبری آن، "محمد جواد ظریف"، وزیر خارجه رژیم اسلامی ایران ضمن تکذیب این ادعاها، رفتار دولت عربستان را تهدیدی برای خطر وقوع جنگ در خلیج ‌فارس دانست. "حمدعلی جعفری"، فرمانده سپاه پاسداران نیز، ادعاهای سران عربستان و رئیس جمهوری آمریکا را تکذیب کرد و گفت: "که امکان انتقال موشک از ایران به یمن وجود ندارد". به دنبال تهدیدات دولت عربستان سعودی، مقامات رژیم جمهوری اسلامی تنها به تکذیب این ادعاها بسنده نکرده، بلکه دادستانی تهران نیز روزنامه کیهان را بخاطر مطلب تحریک آمیزی که در مورد حمله موشکی به عربستان سعودی نوشته بود و بخاطر "بی‌توجهی به رعایت مصالح و امنیت ملی" به مدت دو روز توقیف کرد. روزنامه کیهان روز دوشنبه طی مطلبی نوشته بود: "الان این انصارالله و انقلابیون یمن هستند که تعیین می‌کنند کجا باید هدف موشک بالستیک دوربرد قرار بگیرد؛ شاید ریاض، جده، طائف و آرامکو هدف بعدی باشد و یا شاید هم انصارالله سر موشک را به سمت بندر شیشه‌ای تر و تمیز دوبی بچرخاند." بنا به گزارش خبرگزاری‌های حکومتی دادستانی تهران روزنامه کیهان را با شکایت شورای امنیت ملی توقیف کرده است.

تشدید این تنش ها بین دولت عربستان سعودی و رژیم جمهوری اسلامی با استعفای "سعد حریری" نخست وزیر لبنان همزمان بود. بعد از ظهر روز شنبه ۱۳ آبان ماه سعد حریری در حالی که در عربستان بسر می برد کناره گیری خود از نخست وزیری لبنان را اعلام کرد. وی در نطق استعفایش با ابراز نگرانی از نبود امنیت جانی خود، رژیم جمهوری اسلامی را عامل چنگ انداختن در مسائل داخلی لبنان معرفی نمود.

استعفای نخست وزیر لبنان که بدون تردید تحت فشار و مطابق نقشه دولت عربستان سعودی و در تقابل با محور حزب الله، سوریه و رژیم اسلامی ایران انجام گرفته این سئوال را بر می انگیزد، که آیا استعفای حریری مقدمه ای نیست بر اینکه لبنان هم به میدان جنگ نیابتی قدرتهای ارتجاعی عربستان سعودی و رژیم جمهوری اسلامی از طریق هم پیمانانشان تبدیل شود؟ آیا بعد از جنگ های نیابتی در سوریه، عراق و یمن و کشتار و آوارگی مردم این کشورها، اینبار نوبت مردم لبنان است که قربانی آتش باران دولت اسرائیل و جنگ ویرانگر حکومت های سرمایه داری اسلامی عربستان سعودی و رژیم اسلامی ایران در خاک خود شوند؟ آیا دولت عربستان با تشدید این تنش ها و بزرگنمایی کردن نقش رژیم جمهوری اسلامی در بحران یمن و سوریه می خواهد پای آمریکا را به یک رویاروئی مستقیم نظامی با این رژیم در سطح منطقه بکشاند؟ اگر چه از این سناریوها بوی جنگ و خون به مشام می رسد، اما اوضاع متحول و موقعیت در حال گذار منطقه خاورمیانه، بحران های عمیق اقتصادی و حکومتی که رژیم عربستان سعودی و رژیم جمهوری اسلامی در سطح داخلی و در سطح منطقه با آنها دست به گریبان هستند و از طرف دیگر تلاش دولت آمریکا برای اعاده موقعیتی که به تاریخ پیوسته، وقوع این سناریوها را محتمل کرده است. وقوع سناریوی رویاروئی مستقیم آمریکا با رژیم اسلامی ایران هر چند به دلیل فاکتورها و موانع بازدارنده ای که وجود دارند ضعیف به نظر می رسند، اما نظر به ابعاد فاجعه باری که وقوع این نوع سناریوها می تواند به دنبال داشته باشد از هم اکنون حساسیت همه نیروهای انقلابی، و انسانهای آزادیخواه را می طلبد.

بدنبال تشدید تنش ها بین رژیم جمهوری اسلامی و عربستان بر خلاف موضع گیری آمریکا، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ۱۶ آبان برابر با ۷ نوامبردر دیدار با مقامات آمریکا در واشنگتن اظهار داشت که تنش کنونی خاورمیانه میان عربستان و ایران می‌تواند پیامدهای بسیار خطرناکی داشته باشد. وی تأکید کرد" تنش کنونی در منطقه خاورمیانه می‌تواند تاثیرات فرامنطقه‌ای داشته باشد و بر خارج از این منطقه نیز تاثیر بگذارد." این موضع گیری اتحادیه اروپا، مخالفت دولت ترکیه به عنوان هم پیمان آمریکا در ناتو و مخالفت دولت روسیه با اجرای چنین سناریویی، می توانند پیشبرد نقشه دولت عربستان سعودی و هم پیمانان منطقه ای اش برای کشاندن آمریکا به یک رویاروئی مستقیم نظامی با ایران را با موانع جدی روبرو کند. از اینها گذشته نه رژیم جمهوری اسلامی نه هیچ رژیم دیگری تنها با حملات هوایی محدود به چند اسکله و مؤسسه نظامی از پا در نمی آید، چه بسا رژیم اسلامی از نعمت چند حمله محدود هوایی جان تازه ای بگیرد. اگر قرار است یک جنگ فرسایشی و تمام عیار هم در بگیرد، آمریکا نمی تواند تنها با تکیه بر نیروی پیاده نظام هم پیمانانش در منطقه آن را پیش ببرد. در چنین جنگی به ناگزیر پای جان سربازان آمریکایی و هزینه سنگین مادی آن هم به میان می آید، جنگی که آمریکا به آسانی قادر به تأمین هزینه های سنگین آن نیست. احتمال آنکه طراحان سیاست خارجی آمریکا به چنین جنگی تن بدهند بسیار ضعیف بنظر می رسد.

اگر چه در جریان تنش های اخیر رژیم جمهوری اسلامی هراسناک به نظر می رسد و در موضعی کاملا دفاعی قرار گرفته است، اما تردیدی نیست که رژیم جمهوری اسلامی با سیاست های ارتجاعی و مداخله گرانه اش یک پای اصلی اوضاع مخاطره آمیز کنونی بحساب می آید. 

سیاستهای همه طرف های درگیر در این منازعات ماهیتی سرمایه دارانه و ارتجاعی دارند و در ضدیت با منافع مردم منطقه قرار دارند. در برابر این سناریوهای فاجعه باری که قدرتهای سرمایه داری منطقه ای و جهانی در رقابت برای کسب موقعیت برتر در نظم آینده خاورمیانه، پیشاروی مردم ستمدیده این منطقه قرار داده اند، فقط به میدان آمدن قدرتمند جنبش کارگری و توده های رنجدیده و نیروهای پیشرو و انقلابی در کشورهای منطقه است که می تواند آینده ای دور از جنگ و خونریزی و رهایی بخش را برای مردم خاورمیانه رقم بزند.Boosters

Members who have given this post a Boost with their Coins
Writers, creators, commenters and curators get paid when people like you Boost their content. Learn More...

0 comments

More