در ستایش مردمی که در روزگار سختی به یاری همدیگر می شتابند

19 +
Source: Youtube

موج ارسال کمکهای مردمی به زلزله زدگان استان کرمانشاه همچنان در حرکت است. همبستگی وسیع مردم توانسته است تا حدی شرایط اسفبار ناشی از این بلای طبیعی را بهبود بخشد. در این میان نمونه ای که روز گذشته اتفاق افتاد نشان از همبستگی عمیقی دارد که این روزها در بین مردم کردستان بار دیگر خود را نشان داد. 

پس از آنکه "ابوبکر معروفی"، راننده کامیونی که در مسیر کمک رسانی به زلزله زدگان دچار حادثه شد و جانباخت، شاهد صحنه های پر شوری بودیم که یادآور روزهای قیام مردم ایران بر علیه رژیم پادشاهی در ایران هستند. خروش مردم در مشایعت جنازه ابوبکر معروفی از ثلاث و باوجانی تا جوانرو و کامیاران، از کامیاران تا سنندج، تا دیواندره و سقز و سرانجام در شهر زادگاهش بوکان، به نمایش پرشکوهی از جنبش انقلابی مردم کردستان تبدیل شد. دهها هزار نفر در این مسیر در مراسم قدر شناسی از انسانی که در راه کمک به مردم فاجعه دیده جانش را از دست داده بود، شرکت کردند. رژیم که شاهد شور و هیجان مردم بود، ابتدا تلاش نمود تا جنازه را با هلیکوپتر به بوکان منتقل کند، اما اعتراض مردم محل مانع از آن شد. سپس تلاش نمود تا مانع عبور جنازه از داخل شهر سنندج شود، این تلاش نیز با همت مردم روستای "موچش" خنثی گردید. در شهر سنندج هزاران نفر با سردادن شعار و خواندن سرود از پیکر ابوبکر معروفی استقبال کردند و تا بیرون شهر آنرا مشایعت نمودند. این نمایش عظیم مردمی در کنار موج گسترده کمکهای مردم شهر و روستاهای کردستان به زلزله زدگان پدیدهء امید بخشی است که نشان از زنده بودن جنبش انقلابی مردم کردستان دارد.


ستون اتومبیلها و کامیونهای باری که کمکهای مردم را به مناطق زلزله زده حمل می کنند شبانه روز در حرکت است. مردم از هر چه دارند، مایه می گذارند. برای مثال فردی از پیرانشهر روی محموله اهدائی خود نوشته بود: "این هدیه را با کولبری بدست آورده ام، رنج شما رنج من هم هست." تردیدی نیست که کمک رسانی موثر، تنها از طریق سازماندهی و برنامه ریزی شده متمرکز و هماهنگ میسر است. اما مسئله این است که مردم به این رژیم و دستگاه های مربوطه آن اعتمادی ندارند. این بی اعتمادی ریشه دار است و دلایل آن هم عینی است. از همان لحظات اولیه وقوع زلرله، غفلت، بی توجهی، کم کاری، ناتوانی، غافلگیری، یا هر اسم دیگری روی آن بگذاریم، از جانب رژیم، برای مردم کردستان آشکار گردید. به تجربه معلوم بود و در این مورد نیز با گذشت زمان روشن شد که دولت به تعهداتی که در اینگونه مواقع بر عهده دارد، عمل نخواهد کرد. اما مردم کردستان زلزله زدگان را در انتظار کمکهای دولتی نگاه نداشتند. به شیوه سازماندهی شده و بدون سازمان، نیروی همیاری توده ای به کار افتاد. در این جریان مردم هم می بایستی سریعا به کمک زلزله زدگان می شتافتند و هم کارشکنی نیروهای دولتی و بویژه سپاه پاسداران را خنثی می کردند.


اما واقعیت این است که پاره ای از وسائل و امکانات ضروری که می بایست سریعا به کار می افتادند، به طور طبیعی در اختیار مردم نیستند. مردم هلیکوپتر ندارند، تا نقاط آسیب دیده را بویژه در روستاهای دور افتاده شناسائی کنند و یا آمبولانس ندارند تا مجروحان را به شیوه ای تندرست به بیمارستانها منتقل کنند. مردم بیمارستان در اختیار ندارند تا به مداوای مجروحان بپردازند، مردم ماشینهای سنگین در اختیار ندارند تا آوار برداری کنند. شبکه آبرسانی و فاضلاب را با کمهای مردمی نمیتوان مجددا راه اندازی کرد. تامین برق منطقه، در توان حرکتهای مردمی نیست. مردم سگهای تربیت شده برای یافتن مجروحان و جانباختگان در لابلای آوارها را ندارند. چنین امکاناتی است که اگر به شیوه ای سازماندهی شده و وسیع به کار بیفتاند، می توانند از گسترش ابعاد تلفات انسانی جلوگیری کنند. شاید تنها ذکر چند نمونه برای نشان دادن درجه فساد در دستگاه دولتی جمهوری اسلامی، که در چنین شرایطی آشکار تر خود را نشان می دهد، کافی باشد:


سازمان "مدیریت بحران" وابسته به وزارت کشور، بطور رسمی مسئول سازماندهی و هدایت امور کمک رسانی در چنین شرایطی است. رئیس این سازمان شخصی است به نام سماعیل نجار، این فرد که به تملق گوئی و چاپلوسی معروف است، در دوره احمدی نژاد استاندار کرمان بود. در هنگام زلزله کرمان در مقابل خبرنگاران و در جلو دوربینهای تلویزیونی گفته بود: "منزلی که سه دیوار آن فروریخته بود، دیوار چهارم که عکس احمدی نژاد روی آن آویزان بود، سالم باقی ماند. این لطف خداوندی به دلیل خدمات رئیس جمهور به روستائیان کشور است." تصورش را بکنید که چنین شخصی که ارتقاء مقام پیدا کرده است و مورد اعتماد دولت روحانی هم هست، امروز قرار است امور نجات زلزله زدگان را سازماندهی و مدیریت کند!


تلویزیون دولتی ایران به اشتباه چند صحنه از فیلمی را پخش نمود، که در آن دو تن از مسئولین حکومتی گویا در حال اهداء خون برای مجروحان زلزله زده هستند. در همان تکه فیلم دیده می شود که اصلا سوزنی در دست آنها فرو نرفته است و خونی هم گرفته نشده است. این صحنه سازی فریبکارانه در تبانی با پزشکیار اهداء خون صورت گرفته بود.


خبرگزاری دولتی تسنیم عکسی از کاروانی از اتومبیلهای باری را منتشر کرده است که گویا کمکهای دولتی را به زلزله زدگان می رسانند. کاربران شبکه های اجتماعی کشف کرده اند که این عکس متعلق به انتظار کامیونها در مرز بازرگان است که یک سال پیش گرفته شده است و امسال با برنامه فتوشاب به شکل کامیونهای کمک رسانی رنگ آمیزی شده است.


در نمونه ای دیگر، خبرگزاری دولتی مهر روز هفتم آبان از استقرار ۸۰۰ دستگاه آمبولانس در مسیر حرکت عزاداران اربعین به کربلا، که از استان کرمانشاه می گذرد، خبر می دهد، دو هفته بعد خبرگزاری دولتی تسنیم از قول استاندار کرمانشاه از کمبود آمبولاس برای انتقال مجروحان زلزله به بیمارستان می نویسد. اگر از تجربه زلزله های دیگر در نقاط مختلف ایران هم که کارنامه جمهوری اسلامی در آنها هم، پر از فساد و بی کفایتی است بگذریم، این چند مورد به عنوان مشت نمونه خروار نشان می دهند که مردم حق دارند همنوعان و انسانهای هم سرنوشت خود را در متن چنین بلایایی به انتظار اقدام چنین رژیمی رها نکنند.


وقوع زلزله در کردستان عراق نیز ویرانی های زیادی به دنبال داشت و چندین کشته و صدها زخمی به بار آورد. در کشور عراق نیز که فساد و بی لیاقتی دست کمی از جمهوری اسلامی ندارد، حرکت چشمگیری از جانب دولت مرکزی در کمک رسانی به زلزله زدگان صورت نگرفت. در اینجا نیز اساسا این مردم بودند که به یاری همدیگر شتافتند و  رنجها را تخفیف دادند.


اما همبستگی با مردم مصیبت دیده در اینجا به پایان نمی رسد. زمستان در راه است و سرپناه ها ویران شده اند. باز سازی مناطق ویران شده وظیفه دولت است. ضروری است که از این پس همبستگی سراسری برای تحت فشار گذاشتن رژیم در اجرای فوری پروژه باز سازی مناطق آسیب دیده ادامه یابد. 

نباید اجازه داد که رژیم با هیچ بهانه ای از انجام سریع این وظیفه سرباز بزند. اگر گسترده ترین پروژه های نظامی را در اعماق زمین با اهداف ماجراجویانه و ضد مردمی، در مدت کوتاهی به اجرا در می آورد، قاعدتا باز سازی مناطق آسیب دیده هم در مدت زمانی کوتاه نباید کار دشواری باشد. 

اما جمهوری اسلامی رژیمی نیست که داوطلبانه اولویت خود را از هزینه های نظامی و سرکوبگرانه به بازسازی ویرانی ها تغییر دهد. این کاری است که تنها در توان گسترش اعتراضات مردمی است.za3571tb.jpgBoosters

Members who have given this post a Boost with their Coins
Writers, creators, commenters and curators get paid when people like you Boost their content. Learn More...

0 comments

More